Drienková skala (550 m n.m.)

Spravodaj Kam do prírody Smer Čierna hora
Podkategória: Vrchy, skaly a sedlá

Lokalizácia: Čierna hora

Súradnice GPS:
N 48°50.947′ E 021°04.607′

Všeobecné informácie

Výhľadová vápencová skala ľudovo nazývaná aj Malý Šivec patrí z geomorfologického hľadiska do oblasti Slovenského rudohoria a jeho horského celku Čierna hora (podcelok Pokryvy).

Drienková skala (550 m n.m.)

Nachádza sa neďaleko výhľadového vrchu Sivec (781 m n.m.) asi 0.85 km západne pod vrchom Bradlo (618 m n.m.) a nad vodnou nádržou Ružín v nadmorskej výške 550 m n.m..

Celé územie je bohaté na lesné, lúčne a skalné rastlinné spoločenstvá a živočíšne spoločenstvá.

Skalnaté bralá osídľujú hlavne teplomilné a svetlomilné trávnato-bylinné, krovinné, skalné a sutinové nelesné spoločenstvá.

Na vrchole Drienkovej skaly

Na tejto nezalesnenej skale sa nachádza malá lúka, ktorú obklopuje dubovo-hrabový les.

Drienková skala ako aj okolité lesy a lúky sú plné lesných plodov, húb, čučoriedok, brusníc, lesných jahôd, černíc, malín a rôznych liečivých a chránených rastlín.

K najvzácnejším rastlinným druhom tu patria poniklec slovenský, poniklec veľkokvetý, kosatec bezlistý uhorský a kriticky ohrozená orchidea vstavač ploštičný pravý.

Výhľadová skala ponúka romantický pohľad na Ružínsku priehradu, na skalnatý vrch Holica (Napoleonov klobúk) [641 m n.m.], železničný dvojkoľajový most Ružínsky viadukt, národnú prírodnú rezerváciu Bujanov,  časť Volovských vrchov a v prípade dobrého počasia aj Vysoké Tatry.

Ako sa dostať na Drienkovú skalu

Cez skalu prechádza náučný lesnícky chodník a červená odbočka zo  zelenej turistickej trasy, ktorá začína v stredisku Ružín-Košické Hámre.

drienkovska
Výhľad zo skaly

Trasa zo spomínaného strediska, ktorá sa začína pri moste prechádzajúcim Ružínskou priehradou je najlepšou prístupovou trasou na Drienkovú skalu.

Spomínaná červená odbočka zelenej turistickej trasy sa nachádza tesne pred Siveckými lúkami (cesta k tejto odbočke zo spomínaného strediska trvá okolo 35 až 40 minút).

dreinkova2
Výhľad zo skaly

Po návšteve Drienkovej skaly sa tento lesnícky náučný chodník napája naspäť na zelenú turistickú trasu priamo na Siveských lúkach, kde sa nachádza druhá odbočka na skalu.

Ďalší prístup na skalu je od železničnej stanice a strediska Ružín zástavka, po  žltej turistickej trase, ktorá nás zavedie k rázcestníku turistických trás nazývanom Priehyba pod Sivcom (640 m n. m.).

Tu sa napojíme na zelenú turistickú trasu, ktorá nás zavedie na Siveské lúky (žltá trasa pokračuje na výhľadový vrch Sivec [781 m n.m.] ).

Na lúkach sa nachádza už spomínaná červená turistická odbočka na Drienkovú skalu.

Z obidvoch spomínaných odbočovacích drevených rázcestníkov trvá cesta ku skale okolo 10 až 15 minút.

Fotogaléria

Drienková skala (530 m n.m.)

Fotograf: Marcel Chovančák

Blízke stredisko, turistické centrum, obec alebo mesto:


Mapy

Turistická mapa

Cykloturistická mapa

Share
UbytovanieStravovanieRádio
↓


TOPlist TOPlist