KETURIST

Turistický portál Košického kraja

KE.CY – košické cyklotraily: LÁVKA NA ZLATOKLOPKELÁVKA NA ZLATOKLOPKE – je nová, je pekná a o chvíľu na ňu pribudne aj pletivo aby sa nešmýkala pod zablatenými kolesami.

Je tu ale jedna vec, ktorá sa nedá odhaliť na prvý pohľad. Pri tejto lávke nám išlo o viac ako len opravu prvku na traily.

To čo vidíte je experiment. Experiment, ktorý dúfam poslúži širokej trailbuilderskej komunite. V čom je trik?

Týmto experimonetom hľadáme odpoveď na otázku:
DÁ SA SKONŠTRUOVAŤ DREVENÝ PRVOK V LESE, KTORÝ NEBUDE VYŽADOVAŤ PO KRÁTKOM ČASE (2-4 roky) REKONŠTRUKCIU, PRÍPADNE KOMPLETNÚ VÝMENU?

Lávku sme navrhovali s odborníkmi na drevené konštrucie (Ľudo Snovák z Hruštína) s bohatými skúsenosťami a výrobu zverili do rúk Sigy ✯ Moravsky (macher na prácu s drevom z našich radov, ktorý ododržal každý detail projektu). Je skonštruovaná z najvhodnejších materiálov pre inštaláciu v lese, kde má odolávať všetkým živlom.

Robustná konštrukcia z červeného smreka je impregnovaná ľanovým olejom, všetky spoje a spojovacie materiály sú vyrátané, otvory pre navrhnuté skrutky a vruty správne predvŕtavané, styčné plochy dilatované EPDM podložkami, stojky a kontaktné body so zemou sú ošetrené hrubým bitumenovým náterom a sú volne uložené do betónových/skalných podložiek.

Zrezané plochy sú obrúsené pre uzavretie štruktúry dreva…

Veď to poznáte: „Devil is in the detail“

Zdieľajte prosím 🙂

OZNAM

Všetky tu uvedené údaje majú len informatívny charakter a nie sú garantované. Je potrebné si ich overiť!