Lokalizácia: Čierna hora
Charakteristika
Slovenské Rudohorie (Čierna hora) – geomorfologicky nápadné vápencové bralo vrchu Sivec (781 m n.m.) vypínajúce sa z hlbokého údolia Hornádu nad Ružínskou priehradou v nadmorskej výške 781 m n.m. so strmými 30-45° svahmi porastenými lesom.
Územie NPR Sivec sa nachádza v orografickom celku Čierna Hora, v katastrálnom území Košická Belá, po pravej strane cesty Košické Hámre – Malá Lodina.
Všeobecné informácie
Národná prírodná rezervácia vyhlásená v roku 1954 a novelizovaná v roku 1988 o rozlohe 169,79 ha.
Z geomorfologického hľadiska patrí do oblasti Slovenského rudohoria a jeho horského celku Čierna hora (podcelok Pokryvy).
Z vrcholu brala ako výraznej dominanty krajiny je prekrásny pohľad do hlbokej doliny Hornádu.
Súčasťou rezervácie sú aj jaskyne : Medvedia jaskyňa a Antonova jaskyňa.
Flóra
Lesné porasty sú typologicky zaradené do lesných typov: typická bučina (Fagetum typicum), holá bučina (Fagetum pauper), vápencová bučina (Fagetum dealpinum), lipová javorina (Tilieto-Aceretum) a vápencová borina (Pinetum dealpinum).
Zmiešanie drevín tvoria buk lesný (Fagus silvatica), dub zimný (Quercus petraea), jedľa biela (Abies alba); primiešané sú javor horský (Acer pseudoplatanus), jaseň štíhly (Fraxinus excelsior), lípa velkolistá (Tilia platyphylla ssp. grandifolia), smrekovec opadavý (Larix decidua), ojedinele dub plstnatý (Quercus pubescens) a tis obyčajný (Taxus baccata).
V krovinatom poschodí rastú jarabina brekyňová (Sorbus torminalis), jarabina mukyňová (Sorbus aria), tavoľník okrasný (Spiraea media), rešetliak prečisťujúci (Rhamnus cathartica), bršlen bradavičnatý (Euonymus verrucosa) a ríbezľa egrešová (Grossularia uva-crispa).
Floristicky osobitou je bohatá a pestrá hrebeňová časť vlastného vrcholu, kde rastie aj valdštajnka trojpočetná (Waldsteinia ternata) (najsevernejší výskyt na Slovensku).
Vrcholové skalné bralo je dávno známe svojou neobyčajne bohatou a pestrou flórou rázu horského, dealpinského, prealpinského a výslovne teplomilného, vytvárajúceho mozaiku skalných fytocezón a spoločenstiev s ostrevkou vápnomilnou (Sasleria calcaria) a kostravkou sivou (Festuca glauca).
Ochranárske zameranie
Ochrana prirodzených spoločenstiev bučín a suťových javorín s bohatým podrastom horskej a teplomilnej flóry.
Keďže je tu 5.stupeň ochrany platí tu zákaz pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce a vchádzať s bicyklom na pozemky za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty, miestnej komunikácie a vyznačenej cyklotrasy!!!
Na vstup do prírodnej rezervácie s 5. stupňom ochrany je potrebné, aby ste postupovali nasledovne:
1. Podať žiadosť na okresný úrad v sídle kraja odbor starostlivosti o životné prostredie na udelenie výnimky z územnej ochrany podľa § 16 ods. 1 písm. a) zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov.
Takúto žiadosť treba riadne odôvodniť a uviesť dôvody, pre ktoré by mala byť výnimka udelená.
2. Takéto podanie sa spoplatňuje podľa položky 160 zákona č. 145/1995 o správnych poplatkoch v znení neskorších prepisov sumou 10 Eur, ak podáva žiadosť fyzická osoba alebo 100 Eur, ak je žiadosť podaná právnickou osobou.
Blízke stredisko, turistické centrum, obec alebo mesto:
Mapy
Vrstvy: Turistická mapa, Automapa, Cyklomapa, Lyžiarska mapa, Satelitná mapa a OpenStreetMap.
Kliknutím na logo „Freemap.sk“ sa Vám mapa zobrazí na celej ploche obrazovky.
Počasie