Gastro, pivná a vínna turistika v Košickom kraji
Košický kraj je známy svojou bohatou gastronomickou tradíciou, ktorá lákajú milovníkov jedla a nápojov z celého sveta. Účastníci turistických zážitkov tu majú možnosť spoznať destináciu z gastronomického pohľadu, vychutnať si miestne špeciality a zoznámiť sa s kultúrou stolovania a degustácie.
Vínna (vinárska) turistika
Tradícia vinohradníctva a vinárstva v Košickom kraji siaha až do obdobia Rímskej ríše. Tento región sa môže pýšiť dvoma významnými vinohradníckymi oblasťami:
Tokajská vinohradnícka oblasť
Tokajská oblasť je svetoznáma svojimi výnimočnými tokajskými vínami. Táto oblasť ponúka návštevníkom možnosť ochutnať vína s jedinečným charakterom a dlhou históriou.
Východoslovenská vinohradnícka oblasť
Táto oblasť zahŕňa vinohrady v troch historických regiónoch: Zemplín, Abov a Turňa. Vína z tejto oblasti sú známe svojou kvalitou a rozmanitosťou.
Pivná turistika
Pivná turistika je čoraz populárnejšia aj v Košickom kraji. Remeselné pivovary tu vyrábajú unikátne pivné špeciály, ktoré si získavajú obľubu u milovníkov piva. Tento typ turistiky prináša možnosť spoznať pivnú kultúru, vzdelávať sa o procese výroby piva a ochutnať poctivé, zdravé a kvalitné pivá.
Remeselné a reštauračné pivovary v Košickom kraji
Košický kraj je domovom niekoľkých remeselných a reštauračných pivovarov, ktoré ponúkajú návštevníkom jedinečné pivné zážitky. Medzi najznámejšie patria:
Gatroturistika
Cestovanie a dobré jedlo sú dve aktivity, ktorých prepojením vznikla gastroturistika.
Gastroturistika je jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich odvetví cestovného ruchu.
Spoznajte Košický kraj cez jedlo a doprajte si pri cestovaní okrem tradičných zážitkov aj tie gurmánske.
Tradičná a lokálna strava majú široké uplatnenie v prevádzkach gastronomických zariadení aj v cestovnom ruchu.
Ponuka tradičných a lokálnych jedál podľa pôvodných receptúr môže byť atraktívnym obohatením pobytu pre návštevníkov a turistov.
Košický región má pomerne veľmi rozmanitú tradičnú mestskú a ľudovú kultúru.
Samozrejme, tento faktor má pozitívny vplyv na gastronómiu tohto regiónu.
Keď si odmyslíme niektoré negatívne historické udalosti nášho regiónu, žili tu a dodnes žijú v tolerancii Slováci, Maďari, Česi, Nemci (Mantáci), Židia, Ukrajinci a Rusíni.
Všetky tieto národnosti prispeli k obohateniu miestnej gastronómie.
Pálenice a pálenky
Históriu destilovaných nápojov na Slovensku dokazuje archeologický nález v Nižnej Myšli – približne 3600 rokov stará zuhoľnatená pšenica v prenosnej keramickej piecke, ktorá mohla slúžiť aj na výrobu alkoholu.
Domáca pálenka (pálenô, gajst, kvit, špiritus, trúnok) je v dobrom aj v zlom súčasťou našej histórie.
V minulosti sa pálenice zakladali hlavne pri šľachtických panstvách, aby mala vrchnosť pod kontrolou výrobu aj distribúciu alkoholu.
Kroniky sú však plné údajov o stovkách miestnych páleníc, ktoré sa počas socializmu likvidovali.
Na Slovensku je v súčasnosti registrovaných takmer 200 páleníc, kde sa na výrobu liehu vzťahujú veľmi prísne podmienky a kde je výroba vykonávaná len osobami, ktoré majú príslušnú odbornú spôsobilosť.