KETURIST

Turistický portál Košického kraja

Zemplínske múzeum: ZAČÍNAME DOKUMENTOVAŤ JATKY – HISTORICKÉ VINOHRADNÍCKE STAVBY



V nádhernom prostredí vinianskych viníc sa nachádzajú jatky – malé vínne domčeky, ktoré sa v minulosti využívali na uskladnenie vinohradníckeho náradia a vína.

Sú to relatívne malé hospodárske stavby s približným rozmerom 4×8 m, dispozične rozdelené na dve časti – predsieň, kde sa ukladalo vinohradnícke náradie, a pivnicu, kde boli uložené sudy či demižóny s vínom.

Tieto stavby ľudovej architektúry sa nachádzajú na Slovensku takmer všade, kde sa pestovala vínna réva, avšak len vo Vinnom, susednej Trnave pri Laborci a Kaluži sa nazývajú výnimočne „jatky“.

Ich výstavba sa datuje približne od konca 19. storočia po prvú tretinu 20. storočia.

Častokrát ide o stavby s prvkami neskorej secesie, ktoré môžeme pozorovať najmä na dverách, ich pántoch, zámkoch či iných stavebných prvkoch.

Jatky boli postavené z lomového kameňa – miestneho andezitu a nosníkov z dubového dreva, ktorého je v okolí Vinného dostatok.

Stavby mali vápennú alebo hlinenú omietku a častokrát nechýbala ani maľovka modrej alebo bielej farby, či červený sokel.

Aj keď pôvodne mali tieto stavby slamenú alebo šindľovú strechu, postupne ich nahradil trvácnejší plech.

Jatky však miznú – v lepšom prípade chátrajú, v tom horšom boli úplne prestavané na rekreačné chaty či zbúrané.

Pôvodná architektúra z obdobia monarchie a prvej republiky sa úplne vytráca a tam, kde bol kedysi vinohrad, je dnes sterilne pokosený trávnik, parkovisko alebo bazén.

Vinohradnícky kolorit sa z tejto nesmierne významnej vinohradníckej oblasti vytráca.

Aj preto sme sa rozhodli tieto stavby čo najlepšie zdokumentovať a možno raz, ak bude šťastie na našej strane, aj pamiatkovo chrániť.

Cieľom našej práce na najbližšie roky je kompletná dokumentácia jatiek a iných vinohradníckych stavieb pri Vinnom a pri susedných obciach.

V prvom rade vykonáme prospekciu týchto stavieb, následne ich kompletnú stavebno-technickú dokumentáciu (zakreslenie, zameranie, fotogrametria, dendrochronológia).

Súbežne bude prebiehať aj etnografický výskum zameraný na príbehy a osudy týchto krásnych stavieb. Súčasťou tejto práce budú aj prednášky o jatkách, sprevádzanie Vinohradníckym náučným chodníkom „Za viňanskima jatkami“ či praktický workshop zameraný na ich obnovu.

Po dokumentačnej činnosti by sme radi pristúpili k zostaveniu vedeckej práce a následne vydaní populárno-vedeckej publikácie, ktorá nebude len o chladných a opustených stavbách a ich kedysi živých príbehoch, ale snáď aj o návode, ako jatkám a miestnemu vinohradníctvu opäť vdýchnuť druhý život.

Na fotografiách moji dobrí priatelia pri meračke, Mgr. Maroš Demko, bývalý riaditeľ a súčasný etnograf Zemplínskeho múzea v Michalovciach a Mgr. Maroš Volovár, doktorand na Ústavu teorie a dějin architektury FA ČVUT v Prahe a odborník na nielen ľudovú architektúru, ktorého možno poznáte ako autora publikácie a výstavy Amerikánsky dom na Zemplíne.

Zdieľajte prosím 🙂

OZNAM

Všetky tu uvedené údaje majú len informatívny charakter a nie sú garantované. Je potrebné si ich overiť!