Návštevnosť vrchu Sivec, známeho aj ako Šivec, za posledné roky výrazne stúpla. Mnohí zabúdajú na to, že ide o národnú prírodnú rezerváciu, kde platí piaty stupeň ochrany, a vlastnými chodníčkami skalné bralo poškodzujú.
Povedala to vedúca turistického oddielu mládeže Klub rodinnej turistiky Košice (KRTKO) a predsedníčka Klubu slovenských turistov za košický región Eva Dučaiová.
Poškodzovanie skalného brala
Pri výstupe na toto bralo v okrese Košice-okolie podľa nej treba ísť po ľavej strane.
„Netreba sa šplhať priamo hore, pretože prejdeme len kúsok a potom nás čaká kolmý úsek nadol asi 1,5 metra,“ povedala s tým, že oproti prechodu cez skalu je síce bezpečnejšie ísť po vyšliapanom chodníku na pravej strane, no ten ju ničí.
„Z brala sa odvaľujú obrovské kusy vápencovej skaly. Ľuďom nestačí chodník, ktorým vyjdú až k vrcholovej skrinke, kde končí oficiálna značka. Snažia sa dostať na vrcholovú skalu. Topánkami to rozrušujú, silné dažde vymývajú to malé množstvo hliny, ktoré tam je, a voda skalu rozbíja. Už to tam držia len konáre kríkov. Ak to takto pôjde ďalej, tak o 20 rokov sa nám skala rozsype a nebudeme mať kam chodiť,“ povedala.
Podľa Dučaiovej návštevnosť Sivca za posledné roky stúpla možno aj viac než desaťnásobne.
Náročnejší výstup v zime
Pripomenula, že v zime ide o náročnejší výstup a skala je omnoho nebezpečnejšia. Odporúča pevnú obuv s vibramovou podrážkou, turistické palice a keď je viac snehu či väčšia námraza, aj turistické mačky. Ako dodala, na skale sa šmýka i v lete po daždi či keď je silná rosa.
„V ťažkom teréne je taká zásada, že ak sa chceš pozrieť, nehanbi sa, zastav sa a sústreď sa na výhľad. Potom sa opäť sústreď na cestu,“ vysvetlila s tým, že opak je mimoriadne nebezpečný, najmä ak ide viac ľudí za sebou. Keďže ide o špicatú skalu, na ktorú si viacerí posadajú, radí počkať alebo v rámci svojej bezpečnosti nejsť ďalej.
Viac info a zdroj informácií : https://kosicednes.sk/tipy-na-vylety/na-sivec-chodi-coraz-viac-ludi-vlastnymi-chodnickami-ho-nicia/?fbclid=IwAR2ajXkek8YrJvf067J__g6bSBga8H6BasCItXdjT7eXM806-uDm9WDVJws