KETURIST

Turistický portál Košického kraja

Ako sa bezpečne správať na bežkárskych trasáchPohyb na bežeckých lyžiach je nielen balzamom pre naše telo, pretože pri bežkovaní používame všetky svalové skupiny nášho tela, ale aj krásnym spôsobom aktívnej relaxácie, objavovania nových miest, prírody a stretávania sa s priateľmi a podobne zmýšľajúcimi ľuďmi.

Aj tu ale platia jasné pravidlá.

1.) Správajte sa k ostatným bežkárom ohľaduplne (na trati sa stretávajú rôzne zdatní lyžiari). Každý bežkár sa musí chovať tak, aby neohrozoval iné osoby a nespôsobil im škodu.

2.) Dodržiavajte vyznačený smer jazdy a techniku behu. Sledujte značenie a upozornenia (výstražné tabule).

3.) Ak sú na trase upravené stopy pre oba štýly, tak korčuľujúci bežkári by nemali zasahovať do stopy pre klasiku a naopak lyžiari klasici by nemali zasahovať do stopy pre korčuľovanie.

4.) Pri obojsmernej trati jazdite vpravo . Keď je len jedna a zvyšok trate je upravený pre korčuliarov, má vždy prednosť bežkár idúci vpravo. A to bez ohľadu na to, či ide z kopca alebo do kopca.

5.) Pri stretávaní v protismere sa každý bežkár vyhne vpravo. Bežkár jazdiaci z kopca má prednosť.

6.) Vzájomné predbiehanie je povolené z oboch strán (pri predbiehaní držte palice pri sebe, zabránite prípadnému zraneniu). Pomalší bežkár nie je povinný uvoľniť stopu pre rýchlejšieho bežkára, prispôsobiť sa musí naopak rýchlejší a nesmie ohroziť pomalšieho.— Predbiehajúci bežkár by mal upozorniť o svojom zámere pomalšieho bežkára, že sa ho chystá predbehnúť.

7.) Keď chcete na trati zastaviť, alebo ste spadli, uvoľnite stopu ostatným.

8.) Po stope nechoďte bez lyží, zničili by ste stopu.

9.)  Prispôsobujte (predovšetkým v mieste klesania) rýchlosť a správanie svojím technickým schopnostiam, terénnym podmienkam, počtu bežkárov na trati a viditeľnosti.

Dodržiavajte dostatočnú vzdialenosť medzi sebou.

Zdieľajte prosím 🙂

OZNAM

Všetky tu uvedené údaje majú len informatívny charakter a nie sú garantované. Je potrebné si ich overiť!